Portugalia a umilit Coreea de Nord

Portugalia 7

Coreea de Nord 0

Stadion „Green Point“, Cape Town, spectatori: 60.000.

Au marcat: Meireles ‘28, Sabrosa ‘54, Almeida ‘56, Tiago ‘60, ‘99, Liedson ‘81, C. Ronaldo ‘88.

Portugalia: Eduardo – Fabio Coentrao, B. Alves, Carvalho, Miguel Monteiro – R. Meireles (‘71, Veloso), Pedro Mendes, Tiago – Simao (‘74, Duda), Almeida (‘78, Liedson), C. Ronaldo. Selecţioner: Carlos Queiroz.

Coreea de Nord: Myong-Guk – Jong-Hyok (‘76, Song-Chol), Chol-Jin, Jun-Il, Yun-Nam, Kwang-Chon – In-Guk (‘60, Yong-Jun), Young-Hak, Nam-Chol (‘60, Kum-Il), Yong-Jo – Tae-Se. Selecţioner: Kim Jong-Hun.

A arbitrat: Pablo Pozo (Chile).

Portugalia elimina Coreea de Nord în sferturile Mondialului din 1966, la capătul unui meci spectaculos. În minutul 25, asiaticii conduceau cu 3-0, însă lusitanii s-au impus în cele din urmă cu 5-3. După 44 de ani, Portugalia şi Coreea de Nord s-au întâlnit din nou ieri, pe arena „Green Point" din Cape Town, într-o partidă în care elevii lui Kim Jong Jun şi-au dorit să-şi ia revanşa după înfrângerea din urmă cu aproape o jumătate de veac. Trupa lui Carlos Queiroz a început mai bine partida, iar Carvalho a trimis mingea în bară (’7). Nord-coreenii au replicat imediat, prin Jong-Hyok (’11), Yong-Jo (’18) şi Yong-Hak (’21), însă scorul a fost deschis în minutul 28, de Meireles, care a fost lansat excelent în careu şi a marcat cu un şut puternic şi plasat.

În repriza secundă, lusitanii au zburdat pur şi simplu pe teren şi au mai punctat de şase ori, prin Sabrosa (’54), Almeida (’56), Tiago (’60, ’89), Liedson (’81) şi C. Ronaldo (’88), iar nord-coreenii au fost nevoiţi să bea din nou din cupa amară a înfrângerii.