Știri de ultima orăSportItalienii nu ştiu să atace

Stadion „Mbombela“, Nelspruit, spectatori: 40.000.

Au marcat: Iaquinta ‘28 / Smeltz ‘7.

Italia: Marchetti – Zambrotta, Chiellini, Cannavaro, Criscito – Marchisio (‘61, Pazzini), Montolivo, De Rossi, S. Pepe (‘46, Camoranesi) – Gilardino (‘46, Di Natale), Iaquinta. Selecţioner: Marcello Lippi.

Noua Zeelandă: Paston – Reid, Nelsen, Vicelich (‘79, Christie), T. Smith – Fallon (‘63, Wood), Leo, Elliott, Lochhead, Killen (‘90, Barron) – Smeltz. Selecţioner: Ricki Herbert.

A arbitrat: Carlos Batres Gonzalez (Guatemala).

Campioana en-titre a lumii, Italia, şi exotica naţională a Noii Zeelande s-au înfruntat ieri, pe „Mbombela Stadium" din Nelspruit, într-un duel care, la prima vedere, era foarte dezechilibrat. Chiar dacă este abia la a doua sa prezenţă la un turneu final al Cupei Mondiale, selecţionata „All Whites" nu s-a temut de renumele „Squadrei azzurra" şi a încercat să profite de absenţele din lotul lui Marcello Lippi, care nu i-a putut utiliza pe portarul Buffon şi pe mijlocaşul Pirlo, ambii fiind accidentaţi.

Neozeelandezii au surprins pe toată lumea încă din debutul partidei, ei reuşind să deschidă scorul în minutul 7. La o centrare în careu, Cannavaro a sărit pe sub minge, Smeltz a profitat şi l-a executat pe Marchetti cu un şut de la şase metri. Italienii au replicat prin Chiellini, care, de la şase metri, a trimis mingea peste transversală (’16), şi prin Montolivo, şutul de la 25 de metri al mijlocaşului Fiorentinei nimerind bara (’26). În minutul 28, arbitrul Gonzalez a dictat penalti pentru Italia la un duel în careu între De Rossi şi Smith, iar Iaquinta a transformat cu precizie lovitura de pedeapsă. Până la finalul primei reprize, Noua Zeelandă nu a mai ameninţat poarta lui Marchetti, în timp ce „Squadra azzurra" a mai irosit o mare ocazie, şutul lui De Rossi fiind blocat cu greutate de Paston (’44).

La începutul reprizei secunde, selecţionerul Italiei, Marcello Lippi, i-a trimis în teren pe Camoranesi şi pe Di Natale, care i-au înlocuit pe Pepe şi, respectiv, pe Gilardino, încercând astfel să impulsioneze ofensiva. Lippi a făcut o nouă schimbare ofensivă în minutul 61, când Pazzini i-a luat locul lui Marchisio, însă fără nici un rezultat pe tabela de marcaj, iar Noua Zeelandă a obţinut astfel o remiză istorică în faţa campioanei mondiale.

Cupa Mondială 2010

Rezultate înregistrate la CM 2010: Grupa A: Africa de Sud – Mexic 1-1, Uruguay – Franţa 0-0, Africa de Sud – Uruguay 0-3, Franţa – Mexic 0-2; Grupa B: Coreea de Sud – Grecia 2-0, Argentina – Nigeria 1-0, Argentina – Coreea de Sud 4-1, Grecia – Nigeria 2-1; Grupa C: Anglia – SUA 1-1, Algeria – Slovenia 0-1, Slovenia – SUA 2-2, Anglia – Algeria 0-0; Grupa D: Serbia – Ghana 0-1, Germania – Australia 4-0, Germania – Serbia 0-1, Ghana – Australia 1-1; Grupa E: Olanda – Danemarca 2-0, Japonia – Camerun 1-0, Olanda – Japonia 1-0, Camerun – Danemarca 1-2; Grupa F: Italia – Paraguay 1-1, Noua Zeelandă – Slovacia 1-1, Slovacia – Paraguay 0-2, Italia – Noua Zeelandă 1-1; Grupa G: Coasta de Fildeş – Portugalia 0-0, Brazilia – Coreea de Nord 2-1; Grupa H: Honduras – Chile 0-1, Spania – Elveţia 0-1.