10 C
Știri de ultima orăSportCampioana mondială a dezamăgit

Campioana mondială a dezamăgit

Naţionala Italiei a început Campionatul Mondial din Africa de Sud în stilul ei caracteristic, adică prost. „Azzurrii", încă deţinători ai trofeului, au practicat un fotbal urât în meciul de deschidere al Grupei F şi nu au reuşit decât o remiză cu Paraguay, scor 1-1. Marcello Lippi a trimis în teren o echipă alcătuită din jucători lipsiţi complet de fantezie, iar acest lucru s-a văzut. Sud-americanii au deschis scorul în minutul 39, când Alcaraz a reluat cu capul în plasă, profitând de neatenţia lui Cannavaro. În repriza secundă, Lippi l-a introdus pe Camoranesi, care a schimbat puţin în bine jocul Italiei, dar nu l-a mai putut folosi pe portarul Gianluigi Buffon, care a acuzat dureri la spate. Italia a egalat cu un gol norocos, marcat în minutul 73 de mijlocaşul Romei, Daniele De Rossi. La încheierea partidei, selecţionerul Italiei, Lippi, nu s-a arătat îngrijorat de jocul echipei sale. „Nu am jucat bine, dar nici rău. Nu am avut un adversar slab în faţă. Şi ploaia şi-a pus amprenta asupra jocului ambelor formaţii, mingea era foarte alunecoasă", a spus Lippi. Italia va mai juca la Mondialul sud-african cu Slovacia şi Noua Zeelandă.