9.8 C
Știri de ultima orăSportPatru medalii pentru luptători

Patru medalii pentru luptători

În sala „Callatis" din Mangalia s-a desfăşurat, la sfârşitul săptămânii trecute, finala Campionatului Naţional de lupte, rezervat cadeţilor (sportivi născuţi între 1993 şi 1995). Sportivii de la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trişcu" din Craiova, antrenaţi de Valentin Boboşca şi Marius Cimpoieru, au revenit acasă cu patru medalii, dintre care una de aur, una de argint şi două de bronz. Cristian Surugiu a obţinut titlul naţional la categoria 50 de kilograme, Raluca Dumitraşcu a cucerit medalia de argint la categoria 49 de kilograme, iar Roxana Ciobanu (60 de kilograme) şi Gabriel Badea (58 de kilograme) au urcat pe a treia treaptă a podiumului. Alţi patru sportivi craioveni, Georgiana Mătuşa (65 de kilograme), Ana Stoian (70 de kilograme), Amalia Doană (49 de kilograme) şi Lucia Sava (40 de kilograme), s-au clasat pe locul cinci. „Sportivii au avut o comportare foarte bună, chiar dacă au avut adversari de la lotul naţional. Mătuşa a pierdut medalia în faţa sportivei Laura Gavriliuc, din Petroşani, componentă a lotului naţional. Suntem mulţumiţi de rezultate obţinute", a spus ieri antrenorul Valentin Boboşca.

O parte dintre sportivele craiovene prezente la competiţia de la Mangalia practică judo, cum este cazul Ralucăi Dumitraşcu, Amaliei Doană, Roxanei Ciobanu. Acestea au în palmares numeroase medalii la judo, dar au început să adune şi la luptele libere, cele două sporturi având câteva asemănări.