8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportOltenii, 13 medalii la Internaţionale

Oltenii, 13 medalii la Internaţionale

Atleţii legitimaţi la cluburile oltene au obţinut 13 medalii la Campionatele Internaţionale de Atletism ale României, desfăşurate vineri seară, la Constanţa, pe stadionul „Farul“ (probele de pistă şi săriturile), dar şi la Complexul din Snagov (aruncările). La Snagov, soţii Sorescu, de la CSM Craiova, au obţinut două medalii, la aruncarea ciocanului. Ileana a câştigat medalia de aur, iar Cosmin a luat argintul. La Constanţa,  atleţii legitimaţi  la cluburi craiovene au obţinut alte patru medalii de aur, prin Marius Ionescu (5.000 m) – CSM Craiova, Alexandru Ghinea (3.000 m obstacole) – CSM Craiova – CSU Reşiţa, Liliana Bărbulescu (1.500  m) – CS Olimpic Craiova – CSM Bucureşti şi Cătălin Câmpeanu (100 m) – CS Olimpic Craiova – CSM Bucureşti.
Proba de 1.500 m feminin câştigată de Lili Bărbulescu „Nikita“ a fost dotată cu trofeul „Maria Cioncan“. CSM Craiova a mai avut încă doi sportivi pe podium, Daniel Betej (3.000 m obstacole) – argint, şi Dănuţ Ceici (100 m) – bronz.
CS Universitatea Craiova a obţinut la Internaţionale două medalii, Ioana Doagă, argint la 1.500 m, şi Florina Pierdevară, bronz la 800 m.  Severineanul Samuel Biţă (CSM Drobeta) a obţinut argintul la 800 m. Internaţionalele de atletism ale României, competiţie de tradiţie ajunsă la ediţia a 55-a, s-au desfăşurat pentru prima dată în afara Bucureştiului. Toate probele au fost câştigate de sportivii români, cu excepţia concursului masculin de săritură în lungime – trofeul „Claudiu Bujin“ – adjudecat de egipteanul Mohammad Fatah, cu o performanţă de 7,86 metri.