10 C
Știri de ultima orăSportDumitru şi Căprioriu, pe podium

Dumitru şi Căprioriu, pe podium

Campioana olimpică la judo Alina Dumitru a obţinut sâmbătă medalia de aur la Cupa Mondială de la Bucureşti, la categoria 48 kg, după ce a învins-o în finală pe colega sa din lotul olimpic, Carmen Bogdan. „Am obţinut o nouă medalie de aur, dar gândul mi-e deja spre Mondialele din toamnă. Îmi doresc enorm o medalie de aur şi acolo, în Japonia, e singura care îmi lipseşte din palmares“, a spus Alina Dumitru, conform Mediafax.
Altă sportivă română care a câştigat aurul în Capitală este Corina Căprioriu, campioana europeană en-titre la categoria 57 kg învingând-o pe franţuzoaica Sarah Loko. Căprioriu a obţinut a doua medalie de aur din 2010, după cea similară de la Campionatul European din aprilie.
În lupta pentru medalia de bronz la categoria 52 kg, craioveanca Monica Ungureanu a învins-o pe chinezoaica Hee, după doar un minut, prin ippon, o performanţă similară ratând Andreea Chiţu, la categoria 57 kg, în disputa cu sportiva germană Miryam Roper.