16.7 C
Știri de ultima orăSportBosnia, învinsă în amical de Germania

Bosnia, învinsă în amical de Germania

Reprezentativa Bosniei-Herţegovina, viitoarea adversară a României în preliminariile CE 2012, a fost învinsă joi seară, cu scorul de 3-1, de naţionala Germaniei, într-un meci amical. Bosniacii au deschis scorul prin golul lui Edin Dzeko (‘15), golgheterul lui Wolfsburg, dar nemţii au întors scorul după pauză, când Lahm a egalat (‘50), iar Bastian Schweinsteiger a punctat de două ori din penaltiuri (‘73, ‘77). La finalul partidei, Safet Susic, selecţionerul echipei Bosniei-Herţegovina, a spus că formaţia sa „a avut o primă repriză bună, dar în partea a doua a jocului nu am reuşit să menţinem ritmul impus de tânăra echipă a Germaniei. Trebuie să fim mulţumiţi că nu am încasat mai multe goluri". A fost al treilea şi ultimul joc de pregătire al germanilor înaintea plecării spre Africa de Sud. În partidele precedente, Germania a învins Malta şi Ungaria cu acelaşi scor, 3-0. Germania face parte din Grupa D la CM 2010, alături de Australia, Serbia şi Ghana.