9.5 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportOltenii, pe podium la grand-prix

Oltenii, pe podium la grand-prix

La Bucureşti s-a desfăşurat, la sfârşitul săptămânii trecute, prima etapă a grand-prix-ului de atletism, pentru seniori, tineret şi juniori I. Atleţii olteni au reuşit câteva clasări pe podium, iar patru dintre ei chiar au câştigat unele probe. Dănuţ Ceici (CSM Craiova) s-a impus la 100 m şi s-a clasat pe doi în proba de 200 m, Alexandru Ghinea (CSM Craiova – CSU Reşiţa) a încheiat pe primul loc cursa de 3.000 m obstacole, Samuel Biţă (CSM Drobeta Turnu Severin) s-a impus la 800 m, iar Ioana Doagă (CS Universitatea Craiova – CSM Piteşti) a câştigat cursa de 1.500 m. În plus, sportiva antrenată de Dan Betini s-a clasat pe poziţia secundă la 800 m, iar colega sa de la CS Universitatea – LPS „Petrache Trişcu", Florina Pierdevară, a ocupat locul patru. La acest grand-prix au mai urcat pe podium şi alţi atleţi legitimaţi la cluburi oltene: Oana Baran – locul doi şi Mădălina Tacu (locul 3), ambele la aruncarea ciocanului, legitimate la Viitorul Vaslui – CSM Craiova), Alina Predescu (CS Chimia Râmnicu Vâlcea) – locul trei la 100 m garduri, Alexandru Staicu (CS Pandurii Târgu Jiu) – locul trei la 1.500 m, şi Ionuţ Vădeanu (CSM Craiova – CS Rapid Bucureşti) – locul trei la 400 m garduri. Prima etapă a grand-prix-ului a adunat la start 270 de sportivi, legitimaţi la 81 de cluburi.