17 C
Știri de ultima orăSportCadanţu s-a impus la Bucureşti

Cadanţu s-a impus la Bucureşti

Jucătoarea română de tenis Alexandra Cadanţu a reuşit să câştige turneul ITF de 10.000 de dolari de la Bucureşti, informează sport365.ro. Sportiva noastră de 20 de ani, ocupantă a poziţiei 586 în clasamentul mondial, a învins-o în finală, scor 6-2, 6-4, pe piteşteanca Diana Enache (22 de ani, 594 WTA). Turneul câştigat duminică seară de Alexandra Cadanţu este primul după o pauză de aproape trei ani, timp în care a disputat câteva finale pierdute, ultima în martie anul acesta, la Madrid. Proba de dublu de la Bucureşti a fost câştigată de perechea Laura-Ioana Andrei / Mădălina Gojnea, care a trecut, în ultimul act al competiţiei, cu scorul de 6-4, 3-6, 10-7, de cuplul Diana Enache / Cristina-Andreea Mitu, cap de serie numărul 2. Altfel, Sorana Cârstea a fost eliminată în primul tur al turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, fiind învinsă de actuala deţinătoare a trofeului, rusoaica Svetlana Kuzneţova, cu scorul de 6-3, 6-1.