12.6 C
Știri de ultima orăSportBarcelona, încă un pas spre titlu

Barcelona, încă un pas spre titlu

FC Barcelona se poate considera campioană a Spaniei în proporţie de 95 la sută. Catalanii mai aveau un singur meci greu în actuala ediţie a Primerei Division, cel de sâmbătă seară, cu Sevilla, disputat în deplasare în cadrul rundei a 37-a. Barca s-a impus cu 3-2, după ce a condus la un moment dat cu 3-0. Messi a deschis scorul încă din minutul 5, iar Krkic a majorat diferenţa de pe tabelă în minutul 28. Konko de la gazde a primit „roşu" în minutul 58 şi la scurt timp Pedro (‘62) a dus scorul la 3-0 pentru Barcelona. Echipa lui Pepp Guardiola s-a relaxat apoi inexplicabil, în faţa unei echipe a Sevillei care avea nevoie de puncte în lupta pentru un loc de Champions League, iar gazdele au marcat două goluri în numai două minute, prin Kanouté (‘69) şi Luis Fabiano (‘71). Barcelona a rezistat totuşi până la final şi a obţinut o victorie preţioasă. Marea rivală a catalanilor, Real Madrid, a învins cu 5-1, pe teren propriu, pe Athletic Bilbao, dar rămâne la un punct în spatele Barcelonei. Madrilenii au intrat la egalitate la cabine, scorul fiind 1-1 la pauză, după reuşitele lui Ronaldo (‘22 pen.), respectiv Yeste (‘41). Egalitatea s-a menţinut până în minutul 73, când Real s-a dezlănţuit şi a punctat de patru ori prin Higuain (‘73), Ramos (‘80), Benzema (‘81) şi Marcelo (‘89). În ultima rundă, a 38-a, atât Barcelona, cât şi Real vor întâlni două formaţii candidate la retrogradare, Valladolid, respectiv Malaga. Rezultatele înregistrate în etapa a 37-a: Deportivo – Mallorca 1-0, Espanyol – Osasuna 2-1, Getafe – Malaga 2-1, Gijon – Atletico 1-1, Tenerife – Almeria 2-2, Valladolid – Santander 2-1, Villarreal – Valencia 2-0, Xerez – Zaragoza 2-1.