17.3 C
miercuri, 17 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportJunioarele, argint la CE de gimnastică

Junioarele, argint la CE de gimnastică

Echipa naţională de gimnastică feminină junioare a României a cucerit medalia de argint în concursul pe echipe, cu 164,700 puncte, la CE de la Birmingham, informează mediafax.ro. După subdiviziunea a doua în care au evoluat, tricolorele au ocupat primul loc, cu un total de 164,700 puncte, obţinut astfel: Diana Bulimar – 54.525 de puncte, Larisa Iordache – 55.550, Dorina Diana Rusu – 50.250, Beatrice Mărgărit – 40.550, şi Mădălina Neagu – 26.600. Echipa României nu a mai pierdut supremaţia până la ultima rotaţie, când Rusia a trecut pe prima poziţie, cu un total de 173.750 de puncte, „bronzul" revenind Italiei (161.450).

De pe locurile trei şi patru s-au calificat în finală la individual compus gimnastele Larisa Iordache (55.550 de puncte) şi Diana Bulimar (54.525 de puncte). Primele 24 de sportive junioare vor concura la individual compus astăzi, pentru cele 14 locuri care asigură calificarea la JO de Tineret, de la Singapore, din acest an. De asemenea, primele opt clasate la fiecare aparat vor evolua în finalele de duminică.

La CE de junioare din 2008, România s-a clasat pe locul patru în concursul pe echipe, iar la individual compus cea mai bună clasare a fost a Ameliei Racea, tot locul 4. În finalele pe aparate, Ana Porgras şi Amelia Racea au obţinut aurul şi argintul la bârnă, iar Amelia Racea – o medalie de bronz la sol. Ultima medalie pe echipe la junioare a fost cea de argint, obţinută la ediţia din 2006.