6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportEnergia, aproape de podium

Energia, aproape de podium

Energia Pandurii Târgu Jiu a urcat pe locul patru în Liga Naţională de handbal masculin după victoria obţinută pe terenul echipei Dinamo Bucureşti, scor 32-24, joc din cadrul etapei a
23-a. Elevii lui Vasile Stângă au început perfect şi au condus cu 3-0 (‘3), dar impresia unui galop de sănătate s-a diluat rapid. Dinamo a restabilit egalitatea (7-7, ‘15) pe fondul erorilor ofensive impardonabile ale gorjenilor şi chiar a preluat conducerea, deşi era în inferioritate, scor 8-7, în minutul 19. Stângă a încercat să schimbe din mers, mizând pe Criciotoiu şi Ciobanu, dar echipa sa nu şi-a revenit intrând la cabine în dezavantaj, scor 15-13. Oltenii au intrat mai hotărâţi pe teren în actul secund şi au restabilit egalitatea, scor 17-17, după opt minute de joc. Profitând de banca scurtă a gazdelor, cu doar nouă jucători rulaţi pe parcursul jocului, dintre care doi portari, Energia s-a distanţat la patru goluri, 23-19. Finalul i-a găsit sleiţi de puteri pe cei de la Dinamo, care nu au reuşit să recupereze nici măcar cu doi oameni în plus pe teren. Energia a „închis" poarta în ultimele zece minute şi s-a impus cu un categoric 32-24, succes care îi apropie de obiectivul acestui sezon, clasarea pe podiumul Ligii Naţionale. Pentru Energia au evoluat: Dragomir (17 intervenţii), Ciobanu (2 intervenţii), Apolzan (8 goluri), Criciotoiu (2), Humberto (7), Enache, Simovic (3), V. Popescu, Giotoiu (2), Kapular (2), Kukrika (3), Florea (5), Păiuş şi Truică.