5.3 C
Știri de ultima orăSportSporting, primul eşec

Sporting, primul eşec

Echipa feminină de fotbal Sporting Craiova a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, scor 6-2 (3-2), de către Municipal Târgu Mureş, în derbiul primelor două clasate în Liga I. Oltencele au deschis scorul, prin Claudia Buză (‘4), dar au fost egalate în minutul 10. Gazdele au preluat conducerea în minutul 37, dar la numai un minut distanţă elevele lui Sorin Pătraşcu au restabilit din nou egalitatea, prin M. Voica. În minutul 40, portăriţa craioveană Bertea a fost accidentată de o jucătoare adversă, dar a fost nevoită să stea în teren până la finalul partidei, deoarece antrenorul nu avea înlocuitoare pentru ea. Mureşencele au mai dat un gol până la pauză, iar în repriza secundă au mai „perforat" de trei ori poarta adversă. Sorin Pătraşcu a folosit următoarea echipă: Bertea – Moacă, Davidescu, Stanciu, Tomescu – D. Buză, I. Voica, Cojocaru, Cl. Buză – M. Voica, A. Peşu. Au mai intrat: Vâlciu şi Rogojină.

În urma acestui eşec, primul în 15 etape disputate, fotbalistele craiovene au coborât pe locul doi în clasament, cu 40 de puncte, în timp ce formaţia din Târgu Mureş a acumulat 42 de puncte şi a luat o opţiune serioasă la câştigarea campionatului. Până la finalul sezonului mai sunt de disputat şapte etape.