Acasă Sport 14 medalii la CN şcolar de scrimă

14 medalii la CN şcolar de scrimă

Spadasinii de la LPS „Petrache Trişcu" Craiova au cucerit 14 medalii (7 de aur, 3 de argint, 4 de bronz) la Campionatele Naţionale Şcolare (spadă, sabie, floretă), găzduite, la sfârşitul săptămânii trecute, de sala de scrimă din curtea instituţiei de învăţământ mai sus amintite. Craiovenii au urcat pe podium atât la spadă, armă în care sunt specializaţi, cât şi la floretă. La spadă masculin, s-au obţinut patru medalii. La individual, Mario Persu a luat aurul şi Ovidiu Pârvuleasa a urcat pe a treia treaptă a podiumului, iar în întrecerea pe echipe, LPS „Petrache Trişcu" 1 (M. Persu, O. Pârvuleasa, V. Băgniceanu) a ieşit campioană, iar LPS 2 (C. Ricuţă, A. Pasăre, M. Popa) a obţinut bronzul. Mario Persu a ieşit campion şi la floretă, atât la individual, alături de coechipierii de la LPS, Pârvuleasa şi Băgniceanu, acesta din urmă clasat pe locul trei şi în proba individuală. La spadă feminin, individual, podiumul a fost ocupat de sportivele LPS „Petrache Trişcu": 1. Cezara Constantin, 2. Claudia Năboiu, 3. Corina Ionescu. Şi la echipe, tot craiovencele s-au impus: 1. LPS 1 (C. Constantin. Cl. Năboiu, C. Ionescu, antrenor Mădălina Mincu), 2. LPS 2 (T. Creţanu, R. Iliescu, A. Podeanu, antrenor Daniel Matache), 3. LPS 3 (A. Deciu, L. Poteraş, C. Teianu, antrenor Oana Puiu). Şi la floretă s-au obţinut două medalii, Claudia Năboiu – aur la individual şi echipa LPS (T. Creţanu, Cl. Năboiu, C. Ionescu) – argint. Competiţia a adunat la start 104 sportivi de la 12 cluburi.