5.3 C
Știri de ultima orăSportBaschetbalistele au pierdut

Baschetbalistele au pierdut

Echipa feminină de baschet SCM-CSS Craiova nu a legat victoria cu Arad, de sâmbătă, cu încă un succes, fiind învinsă, marţi seară, în deplasare, de către Municipal Satu Mare, scor 90-67 (24-13, 27-15, 26-16, 13-23), în cadrul rundei a noua din grupa A1 a Diviziei A. Formaţia din Bănie, antrenată de Liviu Manea, fost condusă pe tot parcursul partidei, cea mai mare diferenţă fiind de 38 de puncte. La pauza mare, sătmărencele conduceau cu 51-28, iar la sfertul trei şi-au mărit avansul la 33 de puncte (77-44). SCM-CSS a câştigat ultimul sfert, dar diferenţa de pe tabelă era deja prea mare pentru a mai putea emite pretenţii. Pentru echipa olteană au evoluat: N. Taylor (13 p), A. Ştefan, L. Drake (12), Paciga, Bozikov, Lungu, Gliga, Matthews (19), Sipoş (5), Tarţa (5), Simionca (8) şi Mingo (5). Antrenorul Liviu Manea a pus înfrângerea echipei sale şi pe seama oboselii acumulate de jucătoare pe drum: „Am început foarte slab meciul. Fetele şi-au dorit foarte mult, dar le-am simţit că nu pot. A fost o deplasare foarte obositoare şi, în plus, şi-a pus amprenta şi efortul depus la jocul de sâmbătă, cu ICIM Arad. Avem o echipă tânără, iar la Satu Mare s-a văzut clar că jucătoarele noastre au avut de suferit după această deplasare obositoare“. SCM-CSS se află pe locul şase (3 victorii, 5 înfrângeri) şi va disputa următorul joc, în devans, pe 2 aprilie, acasă, cu LMK Sepsi Sfântu Gheorghe. Mâine, la Arena Baschetului din Bucureşti, va debuta Final-Four-ul Cupei României, care va reuni formaţiile MCM Târgovişte, Olimpia Bucureşti, Municipal Satu Mare şi LMK Sepsi Sfântu Gheorghe.