8 C
Știri de ultima orăSportDiţă a terminat pe locul nouă la Lisabona

Diţă a terminat pe locul nouă la Lisabona

Atleta română Constantina Diţă-Tomescu s-a clasat pe locul nouă la semimaratonul de la Lisabona, ediţia a 20-a, cursă în care Zersenay Tadese (Eritreea) a stabilit un nou record mondial şi a intrat în posesia bonusului de 50.000 de euro pus la bătaie de organizatori. Victoria i-a revenit kenyencei Perinah Arusei (1h8min.38s), urmată de etiopianca Askale Tafa (1h10min.46s) şi portugheza Fernanda Ribeiro (1h12min.17s). Campioană olimpică la maraton, Constantina Diţă-Tomescu a sosit a noua, fiind înregistrată cu timpul de 1h14min.39s.
Cursa masculină de 20 km a fost câştigată de Zersenay Tadese cu timpul de 58min.22s, care a doborât cu 11 secunde precedentul record, deţinut de kenyanul Samuel Wanjiru. Tadese a fost urmat în clasament de kenyenii Sammy Kitwara la 1min.25s şi Emmanuel Mutai la 1min.40s.
Peste cinci săptămâni, Constantina Diţă-Tomescu va lua startul în maratonul Londrei.