16.7 C
Știri de ultima orăSportBordeaux a ajuns în sferturi

Bordeaux a ajuns în sferturi

Formaţia franceză Girondins Bordeaux s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, eliminând echipa greacă Olympiakos Pireu, cu scorul general de 3-1, după ce a câştigat, miercuri seară, meciul retur din optimi, disputat pe teren propriu, scor 2-1 (1-0). Golurile gazdelor au fost marcate de mijlocaşul Gourcouff (’5) şi de atacantul Chamakh (’88), în timp ce reuşita oaspeţilor a fost semnată de Mitroglou (’65). În tur, francezii se impuseseră cu 1-0. Ambele echipe au avut câte un jucător eliminat. Diarra de la gazde a primit cartonaş roşu în minutul 68, iar Derbyshire de la oaspeţi a fost eliminat în minutul 60. Antrenorul gazdelor, Laurent Blanc, a declarat că echipa sa a meritat calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. „Am făcut un meci bun, am început foarte bine, am deschis scorul rapid. Per ansamblu, am jucat bine şi calificarea este meritată. Din opt echipe calificate în sferturi, sunt şase, chiar şapte, care vor să întâlnească pe Girondins. În ceea ce mă priveşte, eu vreau să evit FC Barcelona, mai bună formaţie din competiţie“, a declarat Blanc.