Mourinho, rege pe „Stamford Bridge“

Autori

Inter a învis-o la Londra pe Chelsea, în manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, iar tehnicianul lusitan al campioanei Italiei şi-a păstrat astfel invincibilitatea pe stadionul din capitala Angliei.

„Eu sunt acasă pe «Stamford Bridge», nu Ancelotti“, spunea înaintea partidei de marţi seară, dintre Chelsea şi Inter Milano, tehnicianul formaţiei italiene, Jose Mourinho. Înainte să preia funcţia de antrenor al campioanei Italiei, Mourinho a reuşit să bifeze cu Chelsea 66 de meciuri consecutive pe teren propriu fără înfrângere, iar marţi seară şi-a păstrat această invincibilitate, arătându-le tuturor cine este regele de pe „Stamford Bridge“. Inter a învins-o la Londra pe Chelsea, cu 1-0 (Eto’o ‘78), şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după ce s-a impus şi în prima manşă a optimilor cu 2-1, dându-i posibilitatea lui „The Special One“ să declare că „Pe «Stamford Bridge» înving indiferent dacă joc cu sau împotriva lui Chelsea“.

Săptămâna trecută, în sferturile de finală au mai ajuns Olympique Lyon (1-0 şi 1-1 cu Real Madrid), Manchester United (3-2 şi 4-0 cu Milan), Arsenal Londra (1-2 şi 5-0 cu Porto) şi Bayern München (2-1 şi 2-3 cu Fiorentina).

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală şi din semifinale va avea loc mâine.

Mourinho: Am fost mai buni

Jose Mourinho nu a dorit să se bucure în faţa suporterilor londonezi pentru victoria formaţiei sale şi a plecat la vestiare cu câteva secunde înainte de fluierul final al partidei.

„Sunt fericit pentru că am câştigat şi pentru că am demonstrat că suntem cea mai bună echipă. Uneori, în fotbal câştigi şi pentru că eşti norocos, alteori pentru că eşti mai bun, iar în alte ocazii pentru că eşti echipa mai bună de la primul şi până la ultimul minut. O astfel de echipă este Inter. Nu am nici o satisfacţie că Chelsea a pierdut. Sunt mulţumit pentru bucuria jucătorilor mei, pentru că suporterii sunt fericiţi şi patronul la fel, iar eu am muncit foarte mult pentru a pregăti acest meci. Ca profesionist, este cel mai plăcut sentiment pe care poţi să-l ai, însă nu sunt deloc fericit pentru amărăciunea celor de la Chelsea“, a spus Mourinho la conferinţa de presă.

Ancelotti: Inter a meritat victoria

Tehnicianul italian al lui Chelsea, Carlo Ancelotti, a recunoscut la conferinţa de presă că formaţia sa a fost depăşită la toate capitolele de Inter şi a meritat să se califice în sferturi.

„Au jucat mai bine, iar noi nu am reuşit să punem în practică tot ceea ce ne-am propus înaintea meciului. Inter a meritat victoria, iar noi nu putem rămâne decât cu regretele după această eliminare. Nu am fost niciodată la controlul partidei, iar Inter ne-a pus mereu sub presiune şi au fost periculoşi pe contraatac“, a menţionat Ancelotti.

Antrenorul italian a recunoscut că eliminarea din Liga Campionilor îi pune postul în pericol şi că este nevoit să câştige campionatul pentru a se menţine în funcţie.

„Eşecul este o decepţie pentru fani, pentru noi şi pentru Abramovici, dar ar trebui să ne dea motivaţia ca să câştigăm campionatul. Voi avea o mare problemă dacă nu reuşesc să iau titlul şi e normal ca presiunea să fie pe mine după rezultate mai slabe“, a precizat tehnicianul „albaştrilor“.