14.5 C
Știri de ultima orăSportBobocel, prima sub linie la CM

Bobocel, prima sub linie la CM

Atleta severineană Ancuţa Bobocel a ratat calificarea în finala probei de 3.000 de metri, la Campionatele Mondiale de sală de la Doha, după ce a încheiat seria a doua a calificărilor pe locul 9, cu timpul de 8:54.08 minute, aceasta fiind cea mai bună performanţă a carierei pentru sportiva română.
În finală s-au calificat primele patru clasate în fiecare serie, plus încă patru sportive care au obţinut cel mai rapid timp. Seria I a fost câştigată de etiopiana Sentayehu Ejigu (9:00.34 minute), iar seria a II-a a revenit conaţionalei sale Meserat Defar (8:48.23). Ancuţa Bobocel a ratat calificarea la timp cu 86 de sutimi. „Ancuţa a făcut o cursă bună, dar să nu uităm că a avut o serie foarte grea, cu recordmena mondială a probei. Cu timpul ei, dacă ar fi alergat în prima serie, ar fi obţinut calificarea directă. Îmi pare rău că a fost prima sub linia calificării, dar o felicit şi am încredere că va reuşi performanţe mai bune pe viitor“ , a declarat Gabriela Szabo, conducătoarea delegaţiei României de la Doha. Tot vineri, Adelina Gavrilă a ratat calificarea în finala probei de triplusalt, cea mai bună încercare a sa fiind de 13.45 metri. Baremul de calificare în finala probei a fost de 14.20 metri, dar cu săritura de 13.45 metri, din a doua încercare, Adelina nu l-a îndeplinit şi nici nu a reuşit să se claseze în primele opt sportive, ocupând locul 15, din cele 19 concurente care au luat startul.
Ieri-seară, Anca Heltne urma să lupte pentru o medalie în finala probei de aruncarea greutăţii.