17.8 C
Știri de ultima orăSportMaike Cioacă, finalist

Maike Cioacă, finalist

Pugiliştii din lotul naţional de tineret al României au participat recent la turneul internaţional „Great Silk Way“, găzduit de oraşul Baku (Azerbaidjan). Din delegaţie au făcut parte şase sportivi, dintre care patru din Oltenia: Maike Cioacă (CS Armata Craiova, 51 kg), Alexandru Vanţă (CFR Marfă IRLU Craiova, 69 kg), gorjeanul Marius Salan (60 kg), severineanul Georginel Hau, antrenorii Ilie Captari şi Constantin Foia, dar şi arbitrul internaţional AIBA Iulian Cărămidă, din Craiova, care s-a întors acasă cu diploma pentru cel mai bun arbitru la acest turneu. Competiţia a reunit la start 91 de sportivi din Algeria, Turcia, Belarus, România, Kazahstan, Uzbekistan şi Azerbaidjan a prefaţat Campionatul Mondial, programat chiar la Baku. Maike Cioacă, sportiv antrenat de Constantin Cucu, şi Adrian Frâncu, s-a clasat pe locul doi la categoria sa, după patru meciuri, în care a pierdut doar unu. „Este cea mai bună performanţă pentru un sportiv de la CS Armata, după locul trei, obţinut de Alin Olteanu la Europenele de juniori, în 2006. Maike a pierdut un meci oficial după doi ani, dar prin evoluţia de la Baku a închis gura multor cârcotaşi. Eu îl consider cel mai tehnic şi mai bine pregătit pugilist din ţară din generaţia ‘92-’93“, a spus antrenorul Cucu. Tot la Baku, Vanţă şi Hau au pierdut încă din primul meci, iar Salan a luat medalie de bronz.