11.7 C
Știri de ultima orăSportBayern şi Arsenal, în sferturi

Bayern şi Arsenal, în sferturi

Bayern München şi Arsenal Londra s-au calificat marţi seară în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Bayern a pierdut cu 3-2 meciul retur din optimi, disputat în deplasare cu Fiorentina, după ce în prima manşă se impusese cu 2-1, şi a ajuns în antepenultima fază a competiţiei graţie numărului mai mare de goluri marcate în deplasare. Pe stadionul „Artemio Franchi“ din Florenţa, pentru germani au înscris Bommel (‘60) şi Robben (‘64), în timp ce pentru italieni au punctat Vargas (‘28) şi Jovetic (‘54 şi ‘64). După meci, antrenorul gazdelor, Cesare Prandelli, a declarat că Fiorentina părăseşte competiţia cu capul sus: „Am jucat exact cum trebuia să jucăm. Din păcate, scorul înregistrat la final ne dezavantajează. Ieşim cu capul sus din această competiţie, cu şase meciuri câştigate. Mulţi au zis că nu va conta golul marcat de Klose în tur, când am pierdut la München (gol înscris dintr-o poziţie clară de ofsaid – n.r.), dar până la urmă a decis calificarea“. Arsenal Londra a făcut pasul către sferturi după ce a învins, pe teren propriu, cu 5-0, gruparea portugheză FC Porto, iar în tur pierduse cu 2-1. Englezii au dominat partida de la un capăt la celălalt şi nu le-au lăsat nici o şansă lusitanilor. Golurile „tunarilor“ au fost marcate de Bendtner (‘10, ‘25, ‘90 pen.), Nasri (‘63) şi Eboue (‘66).