14.5 C
Știri de ultima orăSportRusia şi Spania, sfertfinaliste

Rusia şi Spania, sfertfinaliste

Rusia s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Davis, ca urmare a victoriei, cu scorul de 6-2, 6-1, 6-3, obţinută de Mihail Iujnâi în faţa indianului Somdev Devvarman, în cel de-a patrulea meci al întâlnirii de la Moscova, din primul tur al competiţiei. Rusia conduce cu scorul general de 3-1 în partida cu India şi va întâlni în sferturi câştigătoarea confruntării Suedia – Argentina. Iată rezultatele înregistrate în întâlnirea Rusia – India: Igor Kuniţin – Somdev Devvarman 6-7 (6/8), 7-6 (7/4), 6-3, 6-4; Mihail Iujnâi – Rohan Bopanna 6-4, 6-2, 6-3; Leander Paes / Mahesh Bhupathi – Teimuraz Gabashvili / Igor Kuniţin 6-3, 6-2, 6-2; Mihail Iujnâi – Somdev Devvarman 6-2, 6-1, 6-3.
Altă echipă calificată în sferturi este Spania. Ibericii şi-au asigurat calificarea ieri, după ce conduceau, cu scorul de general de 3-1, în întâlnirea cu Elveţia, din primul tur al Grupei Mondiale. Iată rezultatele înregistrate: Stanislas Wawrinka – Nicolas Almagro 6-3, 4-6, 6-3, 5-7, 6-3; David Ferrer – Marco Chiudinelli 6-2, 7-6 (7/5), 6-1; Marcel Granollers / Tommy Robredo – Yves Allegro / Stanislas Wawrinka 7-6 (10/8), 6-2, 4-6, 6-4; David Ferrer – Stanislas Wawrinka 6-2, 6-4, 6-0. În ultimul meci, fără miză, urma să se întâlnească Nicolas Almagro şi Marco Chiudinelli. În sferturile de finală, Spania va întâlni Franţa.