marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportÎnfrângeri pe linie pentru echipele SCM-U

Înfrângeri pe linie pentru echipele SCM-U

Divizionarele A de volei şi baschet din Bănie au suferit eşecuri în etapa de sâmbătă.

Toate cele patru formaţii prim-divizionare de la SCM-U Craiova au pierdut partidele disputate sâmbătă în campionat. Voleibaliştii au avut o misiune grea, deoarece întâlneau campioanele din sezonul trecut. La feminin, elevele lui Petrică Stancu şi Puşa Dina au jucat în deplasare cu CSU Metal Galaţi, formaţia de la malul Dunării impunându-se cu scorul de 3-0 (25-22, 25-18, 25-12), în etapa a 19-a. Echipa masculină de volei de la SCM-U a primit vizita campioanei din ultimii patru ani, CVM Tomis Constanţa. A fost un meci frumos, câştigat de oaspeţi cu scorul de 3-1 (25-19, 20-25, 25-18, 25-22). La fel ca în partida-tur, craiovenii au câştigat un set în faţa campioanei, şi cu puţin mai multă atenţie puteau să se impună în setul patru şi să ducă meciul în decisiv. „Eram convins că vom face un meci spectaculos. Am întâlnit o echipă experimentată, cu doar doi români în sextetul de bază. Ne-a lipsit puţin să câştigăm, iar acel puţin este lipsa de experienţă a lotului nostru, format doar din jucători români. Dar nu îmi pare rău când zic că avem numai jucători români. Astăzi s-a verificat ipoteza aceea că norocul ţine cu cei puternici. Toate mingile care fost pe muchie de cuţit au fost câştigate de constănţeni. Au avut un noroc formidabil!“, a spus, la încheierea jocului,  antrenorul Dan Pascu. În etapa viitoare, programată sâmbătă, voleibalistele de la SCM-U vor juca acasă, cu VC Unic LPS Piatra Neamţ, iar băieţii, în deplasare, cu „U“ Cluj.

Baschetbaliştii, depăşiţi la limită

Baschetbaliştii din Bănie au pierdut la limită disputele de sâmbătă. Fetele de la SCM-CSS au fost învinse, pe teren propriu, de BC Teleorman Alexandria, la o diferenţă de trei puncte, 57-54 (7-18, 13-15, 21-19, 16-2), în etapa a patra din grupa A1 valorică. Antrenorul Liviu Manea a folosit jucătoarele: Drake (7p), Bozikov (17), Matthews (17), Sipoş (9), Tarţa (1), Mingo (3), Simionca. De remarcat faptul că înaintea ultimului sfert gazdele conduceau cu 52-43, iar până la finalul partidei nu au mai înscris decât 2 puncte, în timp ce jucătoarele din judeţul Teleorman au marcat 16 puncte, adjudecându-şi victoria.
La masculin, SCM-U Craiova a fost învinsă, în deplasare, de Dinamo Bucureşti, la două puncte diferenţă, scor 60-58 (14-18, 20-15, 11-7, 15-18). Antrenorul craiovean Paul Nicolae a mizat pe jucătorii: Harvey (8p), McCcullough (17), Bassett (23), Dragovic (6), Milicic, Lepădat, Albu, Şenai (4). Altfel, cealaltă echipă olteană, Energia Rovinari a pierdut, surprinzător, pe terenul ultimei clasate, CSU Cuadripol Braşov, scor 94-78 (12-17, 31-25, 24-19, 27-17).