16.2 C
Știri de ultima orăSportStuttgart, egală cu Barcelona

Stuttgart, egală cu Barcelona

Echipa la care joacă şi Ciprian Marica, VfB Stuttgart, a terminat la egalitate, scor 1-1, partida cu Barcelona, disputată în prima manşă a optimilor Ligii Campionilor. Gazdele au dominat prima repriză şi au deschis scorul prin internaţionalul german de origine braziliană Cacau în minutul 25, acesta reluând cu capul în plasă o minge centrată de pe partea dreaptă. Barcelona a egalat la începutul părţii secunde a meciului, în minutul 52, prin suedezul Zlatan Ibrahimovic, care a trimis în poartă de la 7-8 metri o minge respinsă de portarul german Lehmann. Rezultatul de 1-1 înregistrat la finalul întâlnirii a mulţumit ambele tabere, nemţii anunţând înaintea meciului că vor aborda jocul cu un fel de „tactică de supravieţuire“, în timp ce spaniolii au prins o zi proastă şi puteau chiar să piardă. Mulţumit s-a declarat şi atacantul român Ciprian Marica, introdus de antrenorul Christian Gross pe teren în minutul 64, în locul rusului Pogrebniak. „A fost un meci greu contra celei mai bune echipe din lume. Ne bucurăm că azi nu au prins o zi bună şi că am reuşit un egal. Sperăm să prindem o nouă zi proastă a lor şi în retur. Sunt oarecum bucuros pentru acest rezultat. Antrenorul ne-a felicitat, dar ne-a spus că pe «Camp Nou» se va juca accederea în sferturi. Eu aştept zile mai bune, când voi intra şi voi marca“.