3.9 C
Știri de ultima orăSportPugiliştii craioveni Vanţă şi Cioacă au luat Cupa

Pugiliştii craioveni Vanţă şi Cioacă au luat Cupa

Pugiliştii craioveni au obţinut cinci medalii, dintre care două de aur, la Cupa României pentru tineret (sportivi născuţi în anii 1992 şi 1993) de la Mangalia. Cluburile Armata şi CFR Marfă IRLU au câştigat câte două medalii, iar CSM una singură. Finala de la categoria 51 de kilograme a fost între doi sportivi din Bănie: Bogdan Matei (CFR Marfă IRLU) şi Maike Cioacă (CS Armata), ambii componenţi ai lotului naţional de tineret. Medalia de aur a fost câştigată de Cioacă, despre care antrenorul său, Constantin Cucu, a spus că „a practicat un box modern, cu blocaj, paşi laterali, nu a pornit o avalanşă de pumni aiurea“. De partea cealaltă, Marcel Sârba, antrenorul sportivului învins, a contestat vehement decizia care a desemnat câştigătorul şi a ţinut să precizeze că până în finală Matei obţinuse trei victorii, prin abandonul adversarilor. Celălalt medaliat de la CFR Marfă IRLU este Alexandru Vanţă, care a câştigat Cupa României în limitele categoriei 59 kg, impunându-se în finală în faţa unui sportiv de la Dinamo, Nicuşor Tablă. La fel ca şi Matei, Vanţă face parte din lotul de tineret al României, iar la Mangalia a câştigat toate cele patru partide înainte de limită. Antrenorul Sârba, cel care se ocupă de sportivi împreună cu Ion Dragomir, a precizat că în urma prestaţiilor de la Cupa României, atât Vanţă, cât şi Matei au primit oferte de la Dinamo Bucureşti. Şi clubul Armata Craiova a mai obţinut o medalie, de bronz, prin Irinel Olaru (categoria 64 kg). „Cei doi au luat medalii după ce s-au antrenat în aer liber, în Parcul «Corniţoiu», pentru că nu avem sală“, a explicat Cucu, antrenorul lui Olaru şi Cioacă. CSM Craiova a obţinut o medalie de argint, prin George Teodorescu (91 kg), sportiv antrenat de Constantin Buzduceanu.