13.1 C
Știri de ultima orăSportCSS Craiova, bronz la tenis de masă

CSS Craiova, bronz la tenis de masă

Echipa masculină de tenis de masă a Clubului Sportiv Şcolar (CSS) Craiova a obţinut la sfârşitul săptămânii trecute locul trei la Campionatul Naţional de juniori II pe echipe de la Buzău. Echipa alcătuită din sportivii Cristian Bărbulescu, Cristian Jumară şi Bogdan Prioteasa a învins în preliminarii formaţiile ACTT Bucureşti (scor 4-0), CSS Galaţi (4-0), CSM Iaşi (4-1) şi CSS Zalău (4-3), dar a pierdut cu 4-2 meciul decisiv pentru calificarea în finală, în faţa celor de la CSS LPS Slatina. Pentru locurile trei-patru, elevii antrenorilor Liviu Nicoli şi Olimpiu Oproiu au luptat contra echipei CSS-LPS Constanţa, de care au trecut cu scorul de 4-1. „Este un rezultat bun, care ne dă speranţe pentru competiţiile viitoare. Trebuie să sublinez faptul că jucătorul Cristian Bărbulescu nu a pierdut nici un meci, iar ceilalţi doi sportivi participă în primul an la această categorie, Prioteasa fiind încă junior III. Ne pregătim pentru campionatele naţionale la individual juniori II, unde sperăm să obţinem medalii la toate cele trei categorii, simplu, dublu şi dublu mixt“, a spus ieri antrenorul Liviu Nicoli. În întrecerea fetelor, CSS Craiova a obţinut locul opt din 18 participante. Echipa pregătită de Cătălin Georgescu a fost alcătuită din sportivele: Daniela Bărzoi, Georgiana Fojică şi Roberta Dragonu.