5.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAtleţii olteni, medaliaţi la juniori II

Atleţii olteni, medaliaţi la juniori II

Sala de atletism a Complexului Sportiv Naţional „Lia Manoliu“ a găzduit, în weekend, Campionatul Naţional de atletism pentru juniori II, competiţia adunând la start aproape 400 de sportivi de la 83 de cluburi. Atleţii olteni s-au întors acasă cu şapte medalii, una de aur, patru de argint şi două de bronz.
Pe cea mai înaltă treaptă a podiumului s-a clasat Ana Maria Roşianu (Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ din Râmnicu Vâlcea), în proba de 60 de metri. Din Craiova, Adelina Tănasie, de la LPS „Petrache Trişcu“, a obţinut trei medalii: argint (800 m), bronz (400 m) şi argint în proba de ştafetă 4×2 tururi, alături de colegele sale de la LPS „Petrache Trişcu“ Andreea Cojocaru, Adelina Anghel şi Roxana Ene. La săritura în înălţime, Ionuţ Andrei Birlan, de la CSM-LPS „Petrache Trişcu“ Craiova a obţinut medalia de argint. Tot argint a câştigat şi ştafeta masculină de 4×2 tururi de la CSS Caracal, alcătuită din sportivii Bogdan Radu, Daniel Andrei, Cornel Glişcă şi Marian Glişcă. Acesta din urmă, aflat în dublă legitimare cu LPS Târgu Jiu, a mai obţinut un loc trei la 800 m.