6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportStuttgart se descurcă de minune fără Marica

Stuttgart se descurcă de minune fără Marica

VfB Stuttgart, fără atacantul român Ciprian Marica pe teren, a obţinut o victorie categorică la Köln, cu 5-1, în faţa viitoarei echipe a rapidistului Alexandru Ioniţă. Cel mai bun jucător al meciului, care s-a disputat în etapa a 23-a a Bundesligii, a fost înlocuitorul lui Marica, brazilianul Cacau, autor a patru goluri, în minutele 13, 31, 38 şi 74. Cealaltă reuşită a şvabilor i-a aparţinut lui Pogrebnyak, în minutul 70. Golul de onoare al gazdelor a fost marcat de Schorsch, în minutul 44. Datorită acestui succes categoric, VfB Stuttgart a urcat pe locul 9 în Bundesliga, având 31 de puncte.
Surpriza rundei a 23-a s-a consemnat la Nürnberg, acolo unde Bayern München nu a reuşit decât o remiză, partida încheindu-se cu scorul de 1-1. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 38, prin Muller, iar gazdele au egalat în minutul 54, prin Gündogan. Bayern încă îşi păstra, ieri, prima poziţie în clasament, înaintea derbiului etapei, disputat între Werder Bremen şi ocupanta locului secund, Bayer Leverkusen, aseară, după închiderea ediţiei. Alte rezultate înregistrate în etapa a 23-a: Hoffenheim-M’gladbach 2-2, München 1-1, Dortmund-Hannover 96 4-1, Hamburg-Frankfurt 0-0 şi Mainz-Bochum 0-0.