Acasă Sport MCM Târgovişte, aproape de semifinale

MCM Târgovişte, aproape de semifinale

Campioana României la baschet feminin, MCM Târgovişte, a obţinut miercuri seară o victorie mare în FIBA Eurocup. Jucătoarele antrenate de Cătălin Tănase au depăşit, pe teren propriu, formaţia rusă Dinamo Kursk (semifinalista ediţiei trecute a Eurocup, cu scorul de 75-57 (45-29), în meciul tur din sferturile de finală ale competiţiei. Pentru MCM Târgovişte au înscris: Thompson 15 puncte, Doron 15, Ogorodnikova 14, Frohlich 14, Pârău 9, Boriga 6, Toma 2. Cele două formaţii s-au mai întâlnit în grupa preliminară H a Eurocup, pe care au încheiat-o cu acelaşi bilanţ, de patru victorii şi două înfrângeri, pe primele două locuri, calificându-se în 16-imile de finală. În meciurile directe, victoriile au fost împărţite, 62-56 pentru MCM, la Târgovişte, şi 82-70, pentru Dinamo, pe teren propriu. Meciul retur din sferturile de finală ale FIBA Eurocup este programat în 24 februarie, în Rusia. Câştigătoarea din dubla manşă a sferturilor se va califica în semifinalele competiţiei, în care va întâlni câştigatoarea din confruntarea dintre Dinamo Moscova (Rusia) şi Sony Athinaikos (Grecia).