10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportReal, la două puncte de Barcelona

Real, la două puncte de Barcelona

FC Barcelona a fost învinsă duminică pentru prima oară în acest sezon şi i-a dat astfel posibilitatea rivalei Real Madrid să se apropie la două puncte în clasament. Catalanii au pierdut, cu 2-1, în deplasare, partida cu Atletico Madrid, care a contat pentru etapa a 22-a a Primerei Division. Trupa lui Pep Guardiola a avut mulţi indisponibili în defensivă, iar Atletico a profitat şi a deschis repede scorul, în minutul 9, prin Forlan, care a finalizat o pasă de manual a lui Reyes. În minutul 23, gazdele au majorat scorul la 2-0, portarul Barcelonei, Valdes, primind cu uşurinţă un gol dintr-o lovitură liberă executată de Simao. Chiar dacă atacantul „extratereştrilor“, Zlatan Ibrahimovici, a redus din diferenţă patru minute mai târziu, Barcelona nu a reuşit să „întoarcă“ rezultatul şi a părăsit învinsă arena din capitala Spaniei.
Real Madrid atacă din nou fotoliul de lideră după ce s-a impus sâmbătă, cu 3-0, la Xerez, deşi gazdele au rezistat
eroic până în minutul 64. Alvaro Arbeloa a deschis scorul, pentru ca Ronaldo, revenit după o suspendare de două etape, să reuşească o „dublă“ pe final.
Rezultatele complete înregistrate în runda a 22-a a Primerei Division: Sporting Gijon – Valencia 1-1, Villarreal – Athletic Bilbao 2-1, Espanyol – Deportivo La Coruna 2-0, Getafe – Almeria 2-2, Racing Santander – Malaga 0-3, Valladolid – Zaragoza 1-1, Sevilla – Osasuna 1-0, Xerez – Real Madrid 0-3, Atletico – Barcelona 2-1. Partida Tenerife – Malorca s-a jucat aseară, după închiderea ediţiei.
Clasament: 1. FC Barcelona 55 de puncte; 2. Real Madrid 53; 3. Valencia 43; 4. Sevilla 39; 5. Mallorca 37; 6. Deportivo La Coruna 35; 7. Athletic Bilbao 33; 8. Getafe 32; 9. Villarreal 29; 10. Osasuna 29; 11. Atletico Madrid 27; 12. Espanyol Barcelona 26; 13. Sporting Gijon 25; 14. Racing Santander 25; 15. Malaga 24; 16. Almeria 23; 17. Real Zaragoza 21; 18. Real Valladolid 19; 19. Tenerife 17; 20. Xerez 11.