9.8 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGoian, integralist la Palermo

Goian, integralist la Palermo

Fundaşul român Dorin Goian a fost integralist la Palermo în meciul pe care echipa siciliană l-a câştigat acasă în faţa formaţiei AC Parma, cu scorul de 2-1. În această partidă, care s-a disputat sâmbătă în deschiderea etapei a 23-a din Serie A, golurile învingătorilor au fost marcate de Edison Cavani (‘62) şi de Fabio Simplicio (‘86), în timp ce pentru Parma a punctat Jonathan Biabiany (‘73). Goian, care a fost folosit de tehnicianul Delio Rossi în locul lui Cesare Bovo, suspendat pentru acest meci, a spus că vrea să rămână la echipa siciliană pentru a se lupta pentru un loc de titular, nedorind să fie împrumutat la altă formaţie. „Concurenţa face bine, eu respect decizile antrenorului. Chiar şi atunci când Zenga, la ultimele sale trei partide ca antrenor al echipei din Palermo, l-a preferat în defensivă pe Migliaccio, un coechipier care evolua la mijloc, am acceptat decizia lui. Totuşi, nu sunt un jucător care să renunţe la luptă, cred în muncă. La început a fost dificil, deoarece campionatul italian e unul dintre cele mai grele patru ligi din lume. Acum însă mă simt bine şi nu am discutat cu altă echipă, aşa cum s-a scris în presa română. Preşedintele grupării CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a spus că mă apreciază, dar eu am răspuns, într-un interviu, că vreau să rămân în Italia“, a precizat jucătorul român.
În celălalt meci disputat sâmbătă în runda a 23-a a primei ligi italiene, Livorno a remizat acasă cu Juventus, scor 1-1. Gazdele au deschis scorul prin Filippini, în minutul 26, Juventus restabilind egalitatea cu trei minute înainte de pauză prin fundaşul central Legrottaglie. Juventus a încheiat meciul în zece jucători, brazilianul Felipe Melo primind cartonaşul roşu în minutul 83.