8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCruciat s-a descurcat, Ioniţă şi Crivoi nu

Cruciat s-a descurcat, Ioniţă şi Crivoi nu

Tenismanul Adrian Cruciat a acces în faza optimilor de finală ale futures-ului de 10.000 de dolari de la Eliat (Israel), după ce l-a învins în primul tur, cu 6-4, 6-3, pe slovacul Marek Semjan, al doilea favorit al competiţiei. Timişoreanul de 26 de ani, ocupant al poziţiei 812 în clasamentul ATP, a urcat pe tabloul principal după ce a trecut de calificări, iar în optimi îl va întâlni pe americanul Adam El Mihdawy, al 526-lea jucător al lumii. Tot în prima rundă a acestei competiţii, Victor Ioniţă (26 de ani, 431 ATP), al patrulea favorit la câştigarea trofeului, a fost învins de chinezul Di Wu cu scorul de 1-6, 6-4, 2-6. Victor Ioniţă a participat şi săptămâna trecută la un futures la Eliat, pierzând tot în turul inaugural.
Alt tenisman român care a dezamăgit este Victor Crivoi (120 ATP). Acesta nu a fost suficient de bun pentru a trece de runda inaugurală a turneului ATP de la Santiago (Chile), dotat cu premii totale de 398.250 de dolari. Sportivul nostru de 27 de ani a fost eliminat de spaniolul Ruben Ramirez Hidalgo (156 ATP), ibericul impunându-se în doar două seturi, scor 6-4, 6-2. Înaintea acestei dispute, Crivoi îl bătuse de trei ori pe Hidalgo în ultimii doi ani. Victor Crivoi nu va pleca din capitala statului Chile cu mâna goală, pentru că simpla prezenţă pe tabloul principal i-a adus 3.885 de dolari.