3.9 C
Știri de ultima orăSportNa Li şi Serena, în semifinale cu emoţii

Na Li şi Serena, în semifinale cu emoţii

Surorile Williams au ratat ocazia de a se întâlni pentru un loc în finala turneului de Mare Şlem de la Melbourne, planurile americancelor fiind date peste cap de chinezoaica Na Li (de 27 de ani). Asiatica a învins-o pe Venus în sferturile de finală, scor 6-2, 6-7(4), 5-7, la capătul unui meci cu numeroase răsturnări de situaţie. Na Li este a doua chinezoaică prezentă în semifinalele Australian Open, Jie Zheng obţinând calificarea în această fază încă de marţi seară. Na Li a ajuns astfel pentru prima dată în carieră în semifinalele unui turneu de Mare Şlem, după sferturile de finală jucate la Wimbledon (2006) şi US Open (2009). Următoarea adversară a chinezoaicei Na Li este Serena Williams, sora mai mică a lui Venus, care a trecut, la rândul său, prin mari emoţii în partida din sferturi cu Victoria Azarenka (7 WTA). Lidera mondială şi deţinătoarea titlului de la Antipozi a întors rezultatul de la un set pierdut şi 0-4 în actul al doilea, pentru a câştiga în cele din urmă, cu 4-6, 7-6 (4), 6-2. Serena Williams (de 28 de ani) a câştigat de patru ori în carieră Australian Open, în 2003, 2005, 2007 şi 2009. În cealaltă semifinală a turneului feminin se vor întâlni belgianca Justine Henin şi chinezoaica Jie Zheng. În proba masculină de la Australian Open, elveţianul Roger Federer nu a început deloc bine sfertul de finală contra rusului Nikolay Davydenko, dar şi-a revenit pe parcurs şi a câştigat cu 2-6, 6-3, 6-0, 7-5. Viitorul adversar al „Extraterestrului“, liderul la zi în clasamentul mondial, va fi francezul Jo-Wilfried Tsonga, care l-a învins pe sârbul Novak Djokovic cu 7-6, 6-7, 1-6, 6-3, 6-1.

Cristina Dinu, eliminată

Jucătoarea română de tenis Cristina Dinu nu a putut depăşi faza optimilor de finală ale Australian Open, în proba de simplu junioare. Sportiva noastră, ocupantă a poziţiei 35 în clasament, a fost învinsă cu 3-6, 3-6 de britanica Laura Robson, fosta lideră mondială a junioarelor şi finalista de anul trecut a turneului de la Melbourne. Calificarea în optimile de finală la Australian Open reprezintă cea mai bună realizare a Cristinei Dinu într-un concurs de Mare Şlem de juniori.