12.6 C
Știri de ultima orăSportInter, prea puternică

Inter, prea puternică

Campioana en-titre a Italiei, Internazionale Milano, a câştigat derbiul de duminică seară cu AC Milan, cu scorul de 2-0 (1-0), consolidându-şi astfel poziţia de lideră în Serie A. Meciul a avut toate ingredientele unui spectacol de clasă, cu două goluri, numeroase faze spectaculoase, două eliminări şi un penalti ratat de Ronaldinho în prelungiri. Golurile trupei lui Jose Mourinho au fost marcate de Diego Milito (‘10) şi Goran Pandev (‘65), Inter câştigând astfel şi cel de-al doilea derbi stagional cu Milan, după succesul categoric din tur, când s-au impus cu 4-0.

Scorul l-a deschis în minutul 10 Milito, care l-a surprins nepregătit pe fundaşul dreapta milanez Abate, şutul atacantului argentinian la colţul lung lăsându-l fără reacţie pe Dida.

Centralul Gianluca Rocchi şi-a intrat în rol în minutul 25, când l-a eliminat pe Sneijder, după ce olandezul l-a aplaudat ironic. Chiar dacă a rămas în inferioritate numerică, Inter şi-a mărit avantajul în minutul 65, când Maicon a obţinut uşor o lovitură liberă din preajma careului, iar macedoneanul Pandev a transformat-o, profitând şi de plasamentul greşit al portarului Dida. Milan a presat apărarea adversă în ultimele minute ale partidei, iar în prelungiri a obţinut un penalti după ce Lucio a făcut henţ în careu, fiind eliminat pentru primirea celui de-al doilea cartonaş galben. Ronaldinho a executat lovitura de la 11 metri, dar portarul Julio Cesar a ghicit colţul şi a respins.

Mourinho, arogant

La conferinţa de presă, Jose Mourinho a fost, ca de obicei, arogant. Tehnicianul lusitan nu s-a sfiit să-i ironizeze pe adversari, susţinând că Inter ar fi pierdut meciul doar dacă ar fi rămas cu numai şase jucători pe teren: „Am fi arătat ca şi cum am fi putut pierde meciul doar dacă rămâneam în şase oameni. Dacă rămâneam în şapte, tot am fi câştigat. Totuşi, nu a fost genul de meci pe care îl visează un antrenor. Un meci de vis pentru un antrenor este acela în care echipa câştigă, joacă foarte bine, iar la fel fac şi adversarul, şi arbitrul. Am învins, am jucat spectaculos, şi din primul minut s-a văzut care este echipa mai puternică".

Serie A, etapa a 21-a

Rezultate înregistrate: Catania – Parma 3-0, Juventus – AS Roma 1-2, Livorno – Napoli 0-2, Palermo – Fiorentina 3-0, Genoa – Atalanta 2-0, Lazio – Chievo 1-1, Bologna – Bari 2-1, Udinese – Sampdoria 2-3, Siena – Cagliari 1-1, Internazionale – AC Milan 2-0.

Clasament: 1. Internazionale Milano 49 de puncte; 2. AC Milan 40 (20 de meciuri); 3. AS Roma 38; 4. SSC Napoli 37; 5. Palermo 34; 6. Juventus 33; 7. Cagliari 31 (20 de meciuri); 8. Genoa 31; 9. Fiorentina 30 (20 de meciuri); 10. Sampdoria 30; 11. AS Bari 29; 12. Parma 29; 13. Chievo 28; 14. Bologna 23; 15. Lazio 21; 16. Livorno 21; 17. Udinese 20 (20 de meciuri); 18. Catania 19; 19. Atalanta 17; 20. AC Siena 13.