11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportJuve a trecut de Napoli

Juve a trecut de Napoli

Juventus Torino a reuşit să acceadă în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după ce s-a impus, pe teren propriu, cu 3-0, în faţa lui Napoli, în faza optimilor, disputate într-o singură manşă. Golurile bianconerilor au fost marcate de brazilianul Diego (’24) şi de căpitanul Alessandro Del Piero (’77, ’82-p). Napoli şi Juve ocupă, la egalitate de puncte, locul al treilea în Serie A. Presa italiană a scris înaintea acestei partide că postul antrenorului lui Juventus, Ciro Ferrara, era în pericol în cazul în care Juventus ar fi ratat calificarea în sferturi.
În altă partidă din optimile competiţiei, Milan s-a impus greu, cu 2-1, pe San Siro, în faţa modestei Novara, din liga a treia. Golurile echipei milaneze au fost reuşite de Inzaghi (’12) şi Flamini (’81), în timp ce pentru Novara a punctat Gonzalez ’46. În aceeaşi fază s-a mai jucat partida Genoa – Catania, încheiată cu victoria cu 2-1 a oaspeţilor. Plasmati a marcat ambele goluri ale sicilienilor în minutele 5 şi 8. Rossi a redus din handicap în minutul 58. Aseară, după închiderea ediţiei, s-au jucat partidele Fiorentina – Chievo, Udinese – Lumezzane şi Lazio – Palermo.