Acasă Sport Freinademetz, pe 51 în etapa a doua

Freinademetz, pe 51 în etapa a doua

Pilotul austriac Martin Freinademetz (KTM), care este stabilit la Sibiu şi reprezintă România, a terminat pe locul 51 la secţiunea moto în etapa a doua a Raliului Dakar 2010, desfăşurată între localităţile Cordoba şi La Rioja, în lungime de 652 km, dintre care 294 km de probă specială. Freinademetz a fost cronometrat cu timpul de 4h38min.21s, la 39 de minute şi o secundă în spatele câştigătorului etapei, francezul David Frétigné (Yamaha, 3h59min.20s). Pe locul secund s-a clasat alt francez, David Casteu (Sherco), la 43 de secunde de învingător, iar al treilea a fost spaniolul Marc Coma (KTM), la 1min.08s, pe patru sosind francezul Cyril Despres (KTM), la 2min.50s. Coma (KTM) a fost penalizat cu 22 de minute pentru exces de viteză într-un sat, după cum au anunţat organizatorii.
În clasamentul general, lider este David Casteu (5h50min.45s), urmat de compatrioţii săi Cyril Despres (KTM, la 2min.10s) şi David Frétigné (Yamaha, la 2min.14s). „Sibianul“ Martin Freinademetz se găseşte pe locul 51, cu un timp total de 6h53min.35s, la 1h02min.50s de lider.

Al-Attiyah şi Gottschalk, victorioşi la auto

La clasa auto, victoria de etapă a revenit echipajului Nasser Al-Attiyah (Qatar) / Timo Gottschalk (Germania / Volkswagen), cronometrat pe 355 km cu timpul de 4h01min.55s. Pe locul secund a sosit echipajul franco-suedez Guerlain Chicherit / Tina Thoerner (BMW), la 1min.08s, podiumul fiind completat de brazilienii Mauricio Neves / Clecio Maestrelli (Volkswagen), la2min.01s. Spaniolul Carlos Sainz (Volkswagen) s-a clasat pe patru, iar francezul Stéphane Peterhansel (BMW) pe 6. La general, Nasser Al-Attiyah şi Timo Gottschalk ocupă primul loc, cu timpul de 6h16:39, urmaţi de Carlos Sainz / Lucas Cruz, la 1min.19s, şi de Stéphane Peterhansel / Jean-Paul Cottret, la 2min.30s.
În etapa a treia a raliului, competitorii urma să „alerge“ între localităţile La Rioja şi Fiambala, cu 182 km probă specială şi 259 km de legătură.

De copil i-a plăcut sportul, iar jocurile preferate sunt baschetul şi fotbalul, pe care le-a practicat cu o mică „tentă” de performanță. Este o persoană spontană care doreşte să înveţe în permanență lucruri noi.