9.5 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFetele lui Pătraşcu, învinse

Fetele lui Pătraşcu, învinse

Naţionala de fotbal feminin Under 17 a României, antrenată de craioveanul Sorin Pătraşcu, a fost învinsă, ieri, de către reprezentativa similară a Belgiei, scor 3-1, în primul meci din grupa a cincea a preliminariilor pentru Campionatul European, găzduite de Polonia. Formaţia belgiană a deschis scorul în minutul 28, prin Schrijvers, iar „tricolorele“ au egalat în primul minut al reprizei secunde, Vătafu transformând un penalti. Aceeaşi Schrijvers a adus echipa Belgiei în avantaj câteva minute mai târziu (‘53), iar Wullaert a majorat diferenţa în minutul 69, închizând tabela. Printre titularele trimise în teren de Sorin Pătraşcu s-a aflat şi Cristina Iacoviţă, sportivă pe care o pregăteşte şi la divizionara A Sporting Craiova, în timp ce altă componentă a echipei din Bănie, Adriana Rogojină, a fost rezervă. Româncele vor juca mâine cu Polonia, iar marţi, în ultimul meci din grupă vor întâlni Bulgaria.