12.3 C

Pirtea, pe zece

Atleta Adriana Pirtea s-a clasat pe locul zece la maratonul de la Chicago, fiind la o distanţă de nouă minute de învingătoarea Lilia Şobukova (Rusia, 2h:25min.55s). Pe locul secund s-a clasat Irina Mikitenko (Germania) cu timpul de 2h:26min.31s, iar pe ultima poziţie a podiumului a sosit rusoaica Lidia Grigorieva, care a terminat cursa în 2h:26min.47s.
La masculin s-a impus atletul kenyan Samuel Wanjiru, de 22 de ani, campion olimpic la JO 2008, care a stabilit şi un nou record al cursei, cu 2h:5min.41s, în timp ce ocupantul locului secund, marocanul Adberrahim Goumri, a terminat după 23 de secunde. Pe locul trei s-a situat alt kenyan, Vincent Kipruto, cu 2h:06min.8s. Wanjiru este la a treia victorie consecutivă
într-un maraton, după medalia obţinută la JO din Beijing şi câştigarea maratonului din Londra. „Sammy“ Wanjiru a bătut recordul cursei, realizat în 1999 de marocanul Khalid Khannouchi, care între timp a obţinut şi cetăţenia americană.