15.9 C
Știri de ultima orăSportOltence de aur în Liban

Oltence de aur în Liban

Atletele Ileana Sorescu (CSM Craiova), Ancuţa Bobocel (CSM Drobeta Turnu Severin-Dinamo), dar şi baschetbalista Anca Şipoş (SCM-CSS Craiova) au obţinut medalii de aur la Jocurile Francofoniei din Liban.

România a ocupat un onorant loc trei la Jocurile Francofoniei, competiţie cultural-sportivă desfăşurată, timp de zece zile, în capitala Libanului, Beirut. Cu un total de 24 de medalii, dintre care zece de aur, patru de argint şi zece de bronz, delegaţia României a fost devansată doar de Franţa (49 de medalii) şi Maroc (46) din 48 de state participante.
Printre medaliaţii cu aur din delegaţia tricoloră se regăsesc şi trei sportive care reprezintă cluburi din Oltenia. În concursul de atletism, severineanca Ancuţa Bobocel (foto) a fost cea mai bună în proba de 3.000 m obstacole (10:05.01) şi tot aur a cucerit şi craioveanca Ileana Sorescu la aruncarea discului, cu performanţa de 54,28 m. „Este prima dată când particip la o asemenea competiţie. Am stat într-un campus universitar, am avut condiţii foarte bune, a fost ceva asemănător cu Campionatele Mondiale Universitare. A fost pentru prima dată când am alergat într-o probă atât de grea, cu doar patru participante. Iniţial, eram şapte fete înscrise, dar trei au renunţat“, a spus Ancuţa Bobocel.
Atleţii români au mai obţinut alte 11 medalii: trei de aur: Anca Heltne (greutate), Alina Militaru (lungime), Mihai Donişan (înălţime), trei de argint: Bianca Perie (aruncarea ciocanului), Alin Anghel (triplusalt), Alexandru Mihăilescu (110 m garduri) şi cinci de bronz: Maria Negoiţă (suliţă), Andreea Orgăzeanu (100 m), Cristina Sandu (lungime), Laurenţiu Pop (aruncarea greutăţii), Levente Bartha (suliţă).
A treia medalie de aur va ajunge în Bănie prin intermediul baschetbalistei Anca Şipoş, de la divizionara A SCM-CSS. Naţionala feminină de baschet a României, antrenată de Gheorghe Mandache şi Alina Moaţă, a câştigat competiţia fără înfrângere, trecând în finală de Senegal, scor 70-53. Din lotul României au mai făcut parte Ildiko Vass, Annemarie Părău, Cristina Ciocan, Alexandra Cutaş, Anita Meszaroş, Claudia Pop, Alexandra Uiuiu, Monica Ivan, Eniko Tarţa, Andra Ionescu şi Alina Crăciun.

Monica Ungureanu, bronz la judo

România a obţinut trei medalii de aur în concursul de box masculin, prin Răzvan Andreiana (54 kg), Constantin Bejenaru (81 kg) şi Răzvan Cojanu (+91 kg), două medalii la tenis de masă: aur la dublu mixt (Cristina Hârâci/ Alexandru Cazacu) şi bronz la individual (Cristina Hârâci). La judo, românii au luat patru medalii: Daniel Brata – argint, Andreea Chiţu – bronz, craioveanca Monica Ungureanu – bronz şi Bogdan Bărbulescu – bronz. Alte două medalii, ambele de bronz, au fost obţinute la probele artistice de către Liliana Rusu (pictură) şi Laurenţiu Nastasa (fotografie).