14 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportLobonţ a debutat la AS Roma

Lobonţ a debutat la AS Roma

Portarul român Bogdan Lobonţ a debutat, duminică, pentru AS Roma, în etapa a 7-a din Serie A, revenind pe gazon după o pauză de cinci luni şi jumătate, cauzată de o entorsă la genunchi şi o ruptură a ligamentului încrucişat. Goalkeeper-ul de 31 de ani s-a accidentat în luna aprilie a acestui an la genunchi şi s-a operat, iar recuperarea a făcut-o la Roma, acolo unde a fost împrumutat pentru un sezon de la Dinamo, italienii putând activa opţiunea de achiziţionare definitivă până la 30 mai 2010. În runda a 7-a, AS Roma a învins pe Napoli cu 2-1 (Totti ’37, ’63 / Lavezzi ’25). Bogdan Lobonţ a fost rezervă şi a intrat în minutul 21 în locul lui Bertagnoli.
În altă partidă din etapa a 7-a a primei ligi italiene, formaţia pregătită de Walter Zenga, Palermo, pentru care Dorin Goian a evoluat în ultimele 13 minute, a învins duminică, pe teren propriu, pe Juventus, cu 2-0. Golurile formaţiei siciliene au fost marcate de Cavani (’37) şi Simplicio (’42).
Adrian Mutu a fost titular la Fiorentina şi a fost schimbat în minutul 66 al meciului pe care formaţia „viola“ l-a încheiat la egalitate, acasă, cu Lazio, scor 0-0. La oaspeţi, fundaşul Ştefan Radu a fost integralist şi a reuşit să scoată o minge de pe linia porţii în minutul 75.
Alt internaţional român, mijlocaşul Paul Codrea, a evoluat pe întreaga durată a partidei pe care echipa sa, Siena, a încheiat-o la egalitate, cu Livorno, scor 0-0.
Rezultatele complete înregistrate în runda a 7-a a primei ligi italiene: Atalanta – AC Milan 1-1 (Tiribocchi ’21 / Ronaldinho ’83), Bologna – Genoa 1-3 (Di Vaio ’85-penalti / Kharja ’11-penalti, Sculli ’35, Zapater ’90), Cagliari – Chievo 1-2 (Matri ’38 / Marcolini ’41, ’70), Fiorentina – Lazio 0-0, AS Roma – Napoli 2-1 (Totti ’37, ’63 / Lavezzi ’25), Sampdoria – Parma 1-1 (Pazzini ’23 / Galloppa ’30), Siena – Livorno 0-0, Palermo – Juventus 2-0 (Cavani ’37, Simplicio ’42), Inter Milano – Udinese 2-1 (Stankovic ’22, Sneijder ’90+3 / Di Natale ’27), Bari – Catania 0-0.
Clasament: 1. Internazionale Milano 16 puncte; 2. Sampdoria 16; 3. Juventus 14; 4. Fiorentina 14; 5. Genoa 13; 6. Chievo Verona 11; 7. Udinese 11; 8. AS Roma 11; 9. Parma 11; 10. Palermo 9; 11. Lazio 9; 12. AC Milan 9; 13. AS Bari 8; 14. Cagliari 7; 15. SSC Napoli 7; 16. Bologna 6; 17. AC Siena 5; 18. Catania 4; 19. Atalanta 3; 20. Livorno 3.