Handbaliştii gorjeni au învins lejer

Energia Târgu Jiu    25
Minaur Baia Mare    19

Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori 500.
Energia: Rădulescu, Dragomir – Păiuş (6 goluri), Apolzan (1), Enache, Florea (5), Giotoiu (1), Truică (2), Criciotoiu, Kukrika (3), Humberto (3), Vukas (3), Kapular (1). Antrenor: Vasile Stângă.
Minaur: Viman, Irimuş – M. Vasile, Musteaţă (2 goluri), Buciuman, A. Popescu (4), Gavrilovic (4), Pop (2), Varady (2), Asoltanei, Roman, Fotonea, Mihai, Stamate (5). Antrenor: Ion Crăciun.

Cu Păiuş „în mână“ pe inter dreapta, Energia s-a desprins rapid la trei goluri, 5-2, însă Vasile Stângă s-a văzut nevoit să stopeze revenirea oaspeţilor cu un time-out cerut în minutul 12. Stângă a pus lucrurile la punct şi apărarea a început să funcţioneze la parametrii ceruţi de tehnician, gorjenii distanţându-se la cinci goluri în minutul 20, 10-5. Aceeaşi diferenţă s-a înregistrat şi la pauză graţie paradelor lui Rădulescu, excelent între buturile Energiei. Minaur a profitat de superioritatea de doi oameni de după pauză şi s-a apropiat la trei goluri, 14-11 însă nu a avut puterea să rămână în joc.
Stângă şi-a continuat experimentele, a rulat oamenii de pe bancă şi a terminat jocul fără dureri de cap. Prezenţa secretarului general al Federaţiei Române de Handbal, Mihai Marinescu, la Târgu Jiu a produs nedumerire de ambele părţi, fiecare trăind cu impresia că echipa adversă l-a solicitat ca observator. Până la urmă, toţi s-au declarat mulţumiţi, mai ales că arbitrajul nu a fost contestat de nici una dintre tabere.
Revelaţiile jocului cu Minaur, Rădulescu şi Păiuş, au primit aprecieri din partea antrenorului Vasile Stângă. „Este o victorie meritată, muncită. Astăzi am câştigat cu apărarea. Rădulescu a făcut o partidă extraordinară, i-a venit şi lui ziua să facă un meci bun. Ratările au făcut diferenţa. Ei au ratat mai mult decât noi. Am câştigat fără emoţii. La început i-am simţit pe băieţi timoraţi, apoi s-au relaxat şi au jucat foarte bine în defensivă. Păiuş a făcut un meci extraordinar, mai ales în apărare. Căutam un apărător central, uite că l-am descoperit“, a spus Stângă.