3.9 C
Știri de ultima orăSportExecuţie cu public la Buzău

Execuţie cu public la Buzău

Oltchim Râmnicu Vâlcea a jucat în cea de-a patra etapă a Ligii Naţionale de handbal feminin în deplasare, pe terenul uneia dintre formaţiile care în acest campionat luptă pentru evitarea retrogradării, HCM Buzău. Meciul a fost la discreţia vâlcencelor, care până la pauză au marcat de 22 de ori şi au primit numai nouă goluri, după 30 de minute fiind sigure de cucerirea celor două puncte puse în joc. În partea a doua a întâlnirii, Radu Voina a rulat întreg lotul de handbaliste, dar diferenţa pe tabela de marcaj a continuat să se mărească. În cele din urmă, a fost 44-20 pentru campioana României, care a urcat pe primul loc al clasamentului în Liga Naţională. Întrecerea internă ia o pauză de două săptămâni după această rundă, naţionala feminină jucând două partide de calificare la CE de anul viitor. Următorul meci pentru Oltchim va fi pe propriul teren contra braşovencelor de la Rulmentul.
Rezultatele etapei a patra: Tomis Constanţa – Rapid CFR Bucureşti 45-26, HCM Roman – HC Zalău 29-24, HCM Buzău – Oltchim Vâlcea 20-44, HC Dunărea Brăila – Ştiinţa Bacău 33-21, CSM Cetate Deva – Universitatea Reşiţa 25-24, HC Oţelul Galaţi – HCM Ştiinţa Baia Mare (se joacă miercuri), Rulmentul Braşov – Universitatea Jolidon Cluj (se joacă vineri).