22 C
Știri de ultima orăSportHandbalistele au debutat cu dreptul

Handbalistele au debutat cu dreptul

Naţionala de handbal feminin a României a jucat prima partidă de la Cupa Mondială din Danemarca la Aarhus, chiar în faţa gazdelor, care porneau ca favorite la victorie, având în vedere că au fost încurajate de peste 1.500 de spectatori. Tricolorele, care au început greu disputa, au reuşit să se redreseze şi au intrat la cabine în avantaj, scor 14-11. Gazdele au început mai bine şi partea a doua a întâlnirii şi, la 16 minute de la reluare, au reuşit să egaleze la 19. Ultima parte a partidei le-a aparţinut în totalitate elevelor lui Voina, care s-au apărat exact şi şi-au pus în valoare principala armă – contraatacul. La final a fost 28-22 pentru echipa tricoloră care a luat o opţiune importantă la calificarea în faza semifinală a Cupei Mondiale. Selecţionerul Danemarcei, Jan Pytlyk, a trimis în teren următoarele jucătoare: Mortensen, Pedersen – Moller (8 goluri), Troelsen (3), Dalby (2), Melgaard (2), Augustesen (2), P. Larsen (2), Kviesgaard (1), Lund (1), Kastrup (1). De partea cealaltă, Radu Voina a mizat pe: Ungureanu, Stanciu, Smedescu – Maier (4), Amariei (4), Puşcaşu (4), Manea (4), Neagu (3), Vădineanu (3), Stanca (2), Elisei (2), Meiroşu (2), Vărzaru, Moldovan, Vizitiu, Geiger. Din păcate, meciul cu Danemarca a fost cu ghinion pentru extrema Cristina Vărzaru, care în minutul 45 a părăsit accidentată terenul, după o ciocnire cu Trine Troelsen. Aseară, în cel de-al doilea meci al competiţiei, România a avut parte de un adversar de „calibru“, Rusia, elevele lui Radu Voina pierzând cu scorul de 25-35. Tricolorele vor juca astăzi ultima partidă a Grupei A, în compania unei formaţii imprevizibile, Suedia, confruntarea având loc de la ora 17.00. Iată celelalte meciuri programate astăzi: Franţa – Ungaria (ora 15.00), Norvegia – Germania (19.00), Danemarca – Rusia (21.00).