16.2 C
Știri de ultima orăSportAproape eliminaţi din Cupă

Aproape eliminaţi din Cupă

Echipa masculină de baschet SCM-U Craiova are şanse minime să se califice în turul doi al Cupei României, după ce a fost învinsă luni seară, în deplasare, de Elba Timişoara, la o diferenţă de 24 de puncte, scor 96-69. După primul sfert, formaţia bănăţeană, vicecampioană naţională în sezonul trecut, avea un avans de 14 puncte, scor 28-14, iar la pauza mare a intrat cu un avantaj tot de 14 puncte, scor 50-36. Oltenii, antrenaţi de Paul Nicolae şi Marius Toma, au fost conduşi pe toată durata meciului, diferenţa maximă, de 32 de puncte, înregistrându-se în cel de-al treilea sfert. Ultima repriză s-a încheiat la egalitate, scor 20-20, iar baschetbaliştii de la SCM-U Craiova vor avea o misiune aproape imposibilă în partida retur, programată mâine, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor „Ion Constantinescu“ din Bănie. Cei mai buni marcatori ai echipei craiovene au fost Basset (18 puncte), Matic (14 puncte), Harris (12 puncte), restul punctelor fiind reuşite de Paşca (10), Tasic (9), Albu (4) şi Pacioga (2). La craioveni au mai evoluat Lăpădat şi Răducan.