11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGhioane a înscris pentru Dinamo Kiev

Ghioane a înscris pentru Dinamo Kiev

Mijlocaşul român Tiberiu Ghioane (foto) a înscris duminică primul gol pentru Dinamo Kiev în partida pe care formaţia din capitala Ucrainei a câştigat-o, în deplasare, cu 2-1, în faţa lui Metalist Harkov, în etapa a 7-a a campionatului. Ghioane a fost integralist pentru Dinamo Kiev şi a reuşit să deschidă scorul în minutul 15, iar în ultimul minut de joc a primit un cartonaş galben. Celălalt gol al oaspeţilor a fost reuşit de Guşev (’67), în timp ce pentru Metalist a punctat Devic (’84). În altă partidă din runda a 7-a a primei ligi ucrainene, echipa pregătită de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, la care Răzvan Raţ a fost integralist, a învins duminică, în deplasare, pe Arsenal Kiev, cu 4-2. Golurile gazdelor, la care Ionuţ Mazilu a evoluat pe întreaga durată a întâlnirii, au fost marcate de Vorobei (’9) şi Evseev (’66), în timp ce pentru Şahtior au punctat Fernandinho (’38), Gladky (’40) şi Kravcenko (’72, ’86). Tot în etapa a 7-a a campionatului Ucrainei, Metalurg Doneţk a remizat pe teren propriu cu Tavria Simferopol, 0-0, partidă în care atacantul român Ciprian Tănasă a fost rezervă la gazde, dar a intrat pe teren în minutul 57. În clasament conduce Dinamo Kiev, cu 19 puncte din şapte jocuri, pe locurile următoare situându-se Şahtior Doneţk (16 puncte din şase jocuri) şi Dnepr (14 puncte din şapte jocuri).