22 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportEnergia poate spera la calificare

Energia poate spera la calificare

Echipa masculină de baschet Energia Rovinari păstrează şanse de calificare în turul doi al Cupei României, chiar dacă a pierdut, la unsprezece puncte diferenţă, pe terenul formaţiei „U“ Mobitelco Cluj, scor 73-62, prima manşă a turului I. Noua echipă a lui Theo Evans a preluat conducerea în startul meciului (8-4), însă Mobiltelco a terminat în avantaj primul sfert, scor 12-10. Aceeaşi diferenţă s-a păstrat şi la pauză, scor 30-28. Gorjenii au început în forţă sfertul trei şi au luat un avans de şase puncte (38-32), dar ardelenii au răspuns cu un parţial 13-0 şi au răsturnat situaţia. Energia, cu patru jucători ce au stat în teren peste 32 de minute, nu a mai ţinut ritmul în ultimele zece minute, permiţând gazdelor să se distanţeze şi să ia o opţiune serioasă de calificare. Cel mai bun marcator al gorjenilor a fost Justin Griffin, 20 de puncte, urmat de Apostol, 11 puncte şi şase recuperări, Cole, nouă puncte, şi Troupe, nouă puncte, cinci recuperări şi şapte pase decisive, în timp ce la „U“ Mobitelco Cluj, Krstanovic, cu 21 de puncte şi nouă recuperări, a fost omul decisiv. Manşa retur este programată miercuri, de la ora 19.00, în Sala Sporturilor din Târgu Jiu.