16.2 C
Știri de ultima orăSportEnergia, neputincioasă la Reşiţa

Energia, neputincioasă la Reşiţa

Energia Pandurii Târgu Jiu a fost umilită ieri pe terenul candidatei la titlu, UCM Reşiţa, echipa lui Aihan Omer impunându-se clar, scor 30-23 (15-12), joc din etapa a II-a a Ligii Naţionale. Cu Ante Kukrika titular, deşi croatul era incert, handbaliştii lui Vasile Stângă au avut un început slab de meci, mai ales pe faza ofensivă, unde veteranul de 41 de ani din poarta Reşiţei, Damjanovic, a fost învins de doar două ori în primele 12 minute. Stângă a cerut time-out, dar indicaţiile sale nu au schimbat nimic în jocul echipei, UCM Reşiţa distanţându-se la cinci goluri, 11-6 (min. 21). Câteva parade ale lui Dragomir au permis gorjenilor să revină în joc, însă arbitrii Bogdan Anton şi Iulian Cristea le-au tăiat elanul oltenilor, eliminându-l definitiv în minutul 27 pe Kapular pentru trei eliminări temporare. Energia putea echilibra jocul după pauză, dar la scorul de 15-13, elevii lui Stângă au ratat două contraatacuri în timp ce UCM Reşiţa a marcat de patru ori consecutiv fără să primească gol, asigurându-şi un avans care i-a permis lui Aihan Omer să-şi ruleze tot lotul, iar pe final să facă şi spectacol. Energia Pandurii a mizat pe Dragomir, Rădulescu – Kukrika (5 goluri), Giotoiu (4), Apolzan (3), Florea (3), Humberto (4), Vukas (1), Păiuş (1), Criciotoiu (2) în timp ce UCM Reşiţa i-a avut pe teren pe Damjanovic – Petrea (4 goluri), Irimescu (11), Fenici (3), Rohozneanu (2), Cuciula (1), Stan (1), Pârvan (3), Tucanu (1), Butulja (2). Ciubotariu (2).