12 C
Știri de ultima orăSportGrecia şi-a demonstrat clasa

Grecia şi-a demonstrat clasa

Naţionala de baschet masculin a României a fost umilită în primul meci amical disputat pe teren elen, echipa similară a Greciei câştigând disputa cu scorul de 88-44 (48-28). Baschetbaliştii români s-au mişcat bine doar în primul sfert, scorul în minutul 7 fiind de doar 19-16 pentru gazde. Grecii şi-au revenit rapid şi au condus în sfertul secund cu 44-22. Suporterii din Atena au avut parte de spectacol în cel de-al treilea act, favoriţii distrându-se cu românii, care nu au reuşit să înscrie decât cinci puncte, în timp ce grecii au marcat 24. În final, diferenţa a fost de 44 de puncte.
Cei mai buni marcatori ai grecilor au fost Schortsanitis (15 puncte), Kalatis, Koufos şi Printezis (13). Din echipa României, cele mai multe puncte le-au marcat Mandache (13), Drăguşin (9) şi Silvăşan (7). Aseară urma să se dispute cel de-al doilea joc-test dintre cele două reprezentative, tricolorii români având misiunea să se apropie cât de mult de valoarea Greciei.