16.7 C

Potec, pe cinci

Înotătoarea Camelia Potec s-a clasat pe poziţia a cincea în proba de 800 de metri liber din cadrul Campionatelor Mondiale de nataţie de la Roma, după ce în urmă cu patru zile cucerise bronzul la 1.500 de metri liber. Sportiva noastră a început foarte bine cursa şi, după primii 300 de metri, ocupa un loc în primele trei, însă în cele din urmă a încheiat în afara podiumului, fiind înregistrată cu timpul de 8 minute, 20 de secunde şi 44 de sutimi.
Medalia de aur a fost cucerită de Lotte Friis (Danemarca, 8:15.22), care a reuşit un nou record al Campionatului Mondial, în timp ce argintul i-a revenit britanicei Joanne Jackson, cu 8:16.66, iar bronzul – Alessiei Filippi, din Italia, cronometrată cu 8:17.21.