14.5 C
Știri de ultima orăSportPoloiştii au părăsit Roma învingători

Poloiştii au părăsit Roma învingători

Reprezentativa masculină de polo a României a învins echipa similară a Canadei cu scorul de 9-6 şi a terminat pe locul şapte la Campionatul Mondial de la Roma. Scorul pe reprize a fost 2-1, 1-1, 3-3, 3-1, golurile tricolorilor fiind marcate de Buşilă, Georgescu (2), Matei (2), Radu (2), Iosep şi Edi Andrei. România a făcut parte din Grupa D a CM din Italia, alături de Macedonia, Italia şi SUA. În grupă, România a trecut de Macedonia (6-4) şi de Italia (6-5), dar a pierdut în faţa echipei SUA (5-7), fiind nevoită să dispute un meci de baraj pentru accederea în sferturi contra Australiei. Tricolorii s-au impus cu 7-5, dar în sferturi au fost învinşi de Croaţia tot cu 7-5, astfel că au jucat ulterior cu Ungaria pentru locurile cinci-şase, însă au pierdut şi de această dată cu 8-13, ocupând în cele din urmă locul şapte. Noua campioană mondială la polo este Serbia, care a trecut în finală de Spania, scor 14-13, în urma prelungirilor şi a loviturilor de departajare. Clasamentul final al CM de la Roma: 1. Serbia; 2. Spania; 3. Croaţia; 4. SUA; 5. Ungaria; 6. Germania; 7. România; 8. Canada; 9. Muntenegru; 10. Australia; 11. Italia; 12. China; 13. Brazilia; 14. Macedonia; 15. Africa de Sud; 16. Kazahstan.